Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce Hrkovce

Hospodárstvo v obci

Na území obce okrem drobných živnostníkov sídli aj poľnohospodárske družstvo a výrobný závod Transpetrol, a. s. Poľnohospodárske družstvo bolo založené v roku 1952 a jeho hospodársku činnosť tvorí rastlinná a živočíšna výroba. Rastlinná výroba sa zaoberá prevažne pestovaním obilnín (pšenica, jačmeň, raž), olejnín (repka olejná, slnečnica), technických plodín (cukrová repa) a krmív (lucerna, miešanky a kukurica na siláž). Poľnohospodárske družstvo obhospodáruje 1500 ha ornej pôdy, 130 ha lúk a pasienkov a 25 ha viniča.
Lúky a pasienky zabezpečujú vhodné podmienky pre živočíšnu výrobu, ktorá sa zaoberá chovom hovädzieho dobytka. Pre veľkú stratovosť sa chov ošípaných a oviec zrušil. V malej miere tu prevláda aj vodné hospodárstvo, zamerané na športový rybolov, ochranu vôd a životného prostredia.
Hlavným poslaním akciovej spoločnosti Transpetrol je preprava a skladovanie ropy ropovodným systémom, zabezpečovanie jeho ekologicky čistej prevádzky a investičná činnosť zameraná na dosiahnutie technickej úrovne, porovnateľnej so západoeurópskymi ropovodnými systémami. Pôvodný ropovodný systém Družba bol prevádzkovaný od roku 1962. V roku 1991 bola majetkovým vkladom ropovodného systému Družba založená akciová spoločnosť Transpetrol. V roku 1993 bol Transpetrol rozdelený na dve samostatné spoločnosti: v Slovenskej republike vznikla akciová spoločnosť s pôvodným názvom Transpetrol a v Českej republike akciová spoločnosť Petrotrans. Na rekonštrukciu a modernizáciu technickej úrovne a dosiahnutie prevádzkovej spoľahlivosti ropovodného systému Slovenskej republiky s dôrazom na ochranu životného prostredia vynakladá akciová spoločnosť Transpetrol veľké investície. Na celom potrubnom systéme pracuje viac ako 400 pracovníkov, z toho na riadiacom centre v katastri obce Hrkovce (Transpetrol, a. s., prevádzka Šahy) 230 pracovníkov. V roku 2001 príchodom Yukosu – druhej najväčšej spoločnosti v Rusku – si naša spoločnosť upevnila svoju pozíciu v hospodárstve Slovenskej republiky a cez zvýšenie prepravy ropy ropovodným systémom Slovenská republika zaistí prosperitu našej spoločnosti do budúcnosti. Yukos zavŕšil akvizíciu 49 percent akcií Transpetrolu 29. apríla 2002 (príloha č. 8).
 


 

Doprava

Cez obec Hrkovce prechádza medzinárodná cesta zároveň spojnica Varšava – Budapešť. Nachádza sa tu železničná zastávka na trati Šahy – Zvolen a taktiež aj autobusová zastávka (Šahy – Levice – Nitra - Bratislava, Šahy – Dudince – Zvolen - Banská Bystrica, atď.).


 

webygroup

upresniť

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1957148

Úvodná stránka