Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce Hrkovce

Naši rodáci

Príhovor k odhaleniu pamätnej tabule
SINKÓ FERENCA,
rodáka z Hrkoviec 24.júla 2004
Ctení rodinní príslušníci a potomkovia SINKÓ FERENCA, Vážení spoluobčania, slávnostné zhromaždenie!
Zišli sme sa dnes, aby sme uctili pamiatku jedného slávneho rodáka tejto obci. A zároveň odhalili tabuľu na jeho pamiatku, v tomto cintoríne. Jedným z týchto slávnych rodákov obci bol SINKÓ FERENC. Narodil sa v Hrkovciach v roku 1912. Tu bol pokrstený pánom farárom Pavlom KOVÁCSOM, ktorý v Hrkovciach slúži1 ako farár, neskoršie kanoník za skoro 38 rokov. A za tú dlhú dobu pokrstil nás, veľa narodených v obci Hrkovce, Tupá a Chorvatice. Teda, aj SINKÓ FERENCA, aj mňa. Žiaľ, viacerí už tíško odpočívajú v našich troch cintorínoch, aj inde, vo svete. Ešte je nás zopár žijúcich, ktorých nás duchovný otec tu pokrstil. A viedol k prvému svätému prijímaniu, viacerých sobášil. Aj pochoval tu zomretých. Aj on sám je pochovaný v tomto cintoríne, tu na blízkosti tejto kaplnky, medzi svojimi veriacimi.
Nejdem vymenovať tu narodených ľudí. Bolo ich chválu Bohu veľa. Statočných občanov, otcov i matiek. Spomínam z nich iba to, že boli kňazi, rehoľné sestry, lekári, profesori, učitelia, učiteľky. Vedci aj umelci básnici a spisovatelia.
V roku 1262 magister Ladislav, archidiakon hontiansky odkúpil zeme od miestnych zemanov. Magister Ladislav odkúpil zeme aj od zemanov zo Šaroviec, ako aj ďalšie hrkovské zeme získal aj darom od kráľa. Ako veľprepošt ostrihomský ich v testamente odkázal ostrihomskej kapituly v roku 1288. Presbytom – predstaveným cirkevného zboru v roku 1300 bol Valentínus de Gereky.
Jedným z nich bol SINKÓ FERENC. V tejto obci sa nauči1 prvé slová. Tu si urobil svoje prvé kroky svojho života. V tomto cintoríne sú pochovaní aj jeho predkovia, rodinní príslušníci, priatelia. S ktorými tu chodil do tohto, i dnes stojaceho kostola sa modliť pravidelne. Možno povedať, že denne. Lebo, keď on chodil do tunajšej školy, ktorá už dnes nestojí, bolo pravidlom, že žiaci každé ráno išli do kostola na svätú omšu, a po tom do školy.
SINKÓ FERENC, talentovaný mladík, po tom študoval na Gymnázií v Šahách. Vyučovali tu vynikajúci profesori. Študenti od nich brali príklad a vedomosti do života. On tu maturoval v roku 1931. Ďa1ej študoval na Karlovej univerzite v Prahe. Už ako študent začal publikovať v novinách a v časopisoch. Pôsobil v nich aj ako redaktor. Svoje nadanie uplatňoval v spoločnosti ľudí i národov. Písal básne, novely, články. Neskoršie aj knihy, romány, divadelné diela. Bol aj prekladateľom slovenskej, českej, poľskej aj francúzskej literatúry. A dokonale ovládal aj latinský jazyk. Najdlhšie pôsobil v Budapešti, ako redaktor. A tvoril ako básnik a spisovateľ. Za dlhé roky bol redaktorom katolíckeho týždenníka. ÚJ EMBER. Zomrel v Budapešti v roku 1990 Teraz, v tomto období by bol dožíval svojich 92 narodenín. Nedožil. Ale jeho diela, celoživotné práce ho prežívajú. A žijú ďalej. Aj on žije v nich. Nebude zabudnutý! Nežil nadarmo!
Aj on žil tak, ako napísal jeho rodák, priateľ a básnik, LÁSZLÓ MEDGYESI v jednej básni, ktorý je pochovaný v tomto cintoríne, napísal takto:
"Mama, ja som sa nenarodil pre seba."
"Mama, ja som nevyrástol v hrkovskom prachu pre seba."
"Mama, ja som nikdy od nikoho nepýtal."
"Mama, ja som vždy každému len dával."

Áno! Ani SINKÓ FERENC neprosil pre seba, nepracoval pre seba. Pracoval vždy pre ľudí a spoločnosti národov. Za ich dobré vzťahy a spolunažívania. Lásku svojho srdca iba rozdával, vždy, a za celý život.
V roku 1262 magister Ladislav, archidiakon hontiansky odkúpil zeme od miestnych zemanov. Magister Ladislav odkúpil zeme aj od zemanov zo Šaroviec, ako aj ďalšie hrkovské zeme získal aj darom od kráľa. Ako veľprepošt ostrihomský ich v testamente odkázal ostrihomskej kapituly v roku 1288. Presbytom – predstaveným cirkevného zboru v roku 1300 bol Valentínus de Gereky.
Nech spočíva jeho telo ďa1eko, v cintoríne v Budapešti. Ale jeho duša je tu medzi nami. A táto pamätná tabuľa nech spomína na neho, na jeho diela aj v cintoríne rodnej obci.
Česť jeho pamiatke! Tipary Ladislav
 


 

webygroup

upresniť

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1955364

Úvodná stránka