Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce Hrkovce

Prírodné pomery

Poloha

 

Obec Hrkovce sa nachádza na juhu, na rozhraní medzi západným a stredným Slovenskom. Zaberá územie Nitrianskeho kraja a Levického okresu, ktoré sa rozprestiera vo východnej časti Podunajskej nížiny a čiastočne zaberá výbežky dvoch sopečných pohorí Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny. Katastrálne územie obce má plošnú výmeru 8 196 557 m2. Od štátnej hranice Maďarskej republiky a mesta Šahy je vzdialené 4 km. Intravilán 233 535 m2, extravilán 7 963 022 m2


 

Povrch

 

Obec Hrkovce leží v Ipeľskej pahorkatine s nadmorskou výškou od 125 do 205 m. n. m. V strede obce s výškou 127 m. n. m. Leží v malebnom údolí, ktoré zo severu lemuje Krupinská vrchovina a z juhu pohorie Borzsony. Na tomto mieste je údolie najnižšie: vzdialenosť medzi dvoma pohoriami je necelé 3 km.


 

 

Podnebie je tu suché a teplé, vyznačujúce sa pomerne krátkymi zimami a dlhými, nadpriemerne teplými letami. Počet letných dní je nad 70, priemerná ročná teplota je 9,5 C. Priemerné zrážky za vegetačné obdobie vykazujú deficit, čo znamená, že výpar je väčší ako celkový objem zrážok. Výkyvy zrážok zapríčiňuje kolísavosť prietokovej vody Ipľa.


 

 

Obec Hrkovce sa nachádza na severnom brehu rieky Ipeľ. Východnú stranu obce ohraničuje potok Krupinka, západnú stranu zase Štiavnička, ktoré sa vlievajú do Ipľa. Obidva potoky dostali mená podľa miest, kde pramenia.


 

Rastlinstvo a živočíšstvo

 

Odlesnený chotár (123 – 213 m. n. m.) tvoria mladotreťohorné, prevažne tufitové uloženiny. Má nivné, lužné a hnedé zemné pôdy. Časť nášho územia tvoria lúky, pasienky a poľnohospodárska pôda. Živočíšstvo v tomto území je prevažne prechodné, nakoľko je územie málo zastúpené lesným porastom (bažant, jarabica, divá kačica, zajac, srnčia zver).


 

webygroup

upresniť

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1955292

Úvodná stránka